Optymalizacja kosztów zużycia energii w parkach handlowych


Parki handlowe na stałe wpisały się w krajobraz lokalnych zakupów, chętnie odwiedzane są przez konsumentów, oferują ulubione marki, są także atrakcyjnym pomysłem na biznes dla przedsiębiorców. Gdzie zatem kryje się kruczek? W rachunkach za prąd. Czy faktycznie muszą być problemem? A może są sposoby, które pomogą w rozwiązaniu konsumpcji energii i pozwolą obniżyć energetyczne koszty eksploatacyjne? Na szczęście są skuteczne metody, które pozwalają na obniżenie rachunków w parkach handlowych, a zielone certyfikaty są cennym narzędziem, które również warto brać pod uwagę. O poniższych pięciu prostych krokach warto pamiętać i cieszyć się zaoszczędzonymi kosztami.

Pięć kroków do obniżenia rachunków za prąd

Audyt energetyczny

Mając na celu optymalizację kosztów zużycia energii elektrycznej należy zacząć od przeprowadzenia audytu energetycznego, który pozwoli przeanalizować obszary, w których byłaby możliwość optymalizacji zużycia energii. Dzięki audytowi można wskazać źródła strat energii, efektywność energetyczną, a także jej brak, a następnie skorygować to w praktyce w parku handlowym.

Modernizacja oświetlenia

Jednym z elementów generującym zużycie energii elektrycznej jest oświetlenie, zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz. Zastosowanie energooszczędnych źródeł światła, takich jak diody LED, pozwoli na znaczące obniżenie rachunków. Warto również zastosować systemy automatycznie sterujące oświetleniem, które dostosowują się do pory dnia i natężenia światła naturalnego. Po zamknięciu parku handlowego warto zredukować ilość włączonego światła. To także korzystnie wpłynie na wysokość rachunków. 

Optymalizacja systemów klimatyzacji i ogrzewania

Prądo-konsumpcyjne jest także ogrzewanie obiektu w miesiącach chłodnych i zimnych oraz działająca klimatyzacja w okresie letnim. Zastosowanie nowoczesnych systemów HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning) umożliwia programowanie i dostosowywanie ogrzewania i chłodzenia do temperatury atmosferycznej i rzeczywistego zapotrzebowania na ogrzewanie, chłodzenie obiektu. Znacząco wpłynie to na efektywne zarządzanie energią elektryczną.

Energia odnawialna

Energia odnawialna to nie tylko eko-moda, to istotny element w zarządzaniu kosztami utrzymania parku handlowego i wysokości zużycia energii elektrycznej. W jaki sposób korzystać z odnawialnych źródeł energii? Odpowiedzią są panele fotowoltaiczne instalowane na dachach parków handlowych, dzięki którym możliwe jest generowanie znacznych oszczędności bieżącej eksploatacji energetycznej obiektów. Rozwiązanie przyjazne i dla portfela finansowego parku handlowego i dla środowiska. Zatem własna produkcja energii elektrycznej z odnawialnego źródła jest podwójną korzyścią.

Zielone Certyfikaty

A na zakończenie certyfikaty. Czy warto je mieć? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim zielone certyfikaty są jednym z narzędzi zrównoważonego biznesu, w tym przypadku promującym zrównoważone praktyki energetyczne. Uzyskanie powyższych certyfikatów jest potwierdzeniem tego, że park handlowy spełnia określone standardy efektywności energetycznej. Co więcej, zielone certyfikaty mogą być pomocne, czy wręcz niezbędne do korzystania z różnych programów rządowych wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii.

Przeprowadzenie audytu energetycznego, modernizacja oświetlenia, zastosowanie nowoczesnych technologii i możliwość pochwalenia się zielonymi certyfikatami jest niezbędne, gdy zależy nam na obniżeniu kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem parków handlowych. W perspektywie długoterminowej pozwoli to na znaczące oszczędności, a także wpisanie się w pozytywny trend zrównoważonego biznesu. 


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco