Analiza korzyści inwestycji w parki handlowe


Parki handlowe zyskują na popularności nie tylko wśród konsumentów i najemców, ale także stają się coraz bardziej atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym wśród inwestorów, zarówno tych indywidualnych, jak i korporacyjnych. Rosnące zainteresowanie tego typu obiektami wynika z kilku kluczowych czynników, które kształtują polski rynek handlowy.

Przewidywalne stopy zwrotu

Jednym z głównych argumentów, który warto rozważyć zastanawiając się nad inwestycją w parki handlowe są ich przewidywalne stopy zwrotu. Parki handlowe, ze względu na swoją funkcję na mapie polskiego handlu, generują stały strumień dochodów z opłat najmu od dzierżawców. Długoterminowe umowy najmu – nawet kilkunastoletnie – zapewniają stabilność finansową, co pozwala inwestorom przewidywać stałe zyski i osiągać stabilne zwroty z inwestycji.

Preferencje konsumentów

Rozważając inwestycję w parki handlowe warto także pamiętać, że konsumenci lubią robić zakupy w tego typu obiektach z kilku powodów. Po pierwsze, parki handlowe mogą pochwalić się bardzo dobrą i starannie dobraną lokalizacją w pobliżu osiedli mieszkalnych oraz głównych dróg dojazdowych. Wśród najemców są ulubione sieci handlowe konsumentów oferujące szeroki wachlarz produktów w niskich, dyskontowych cenach. W odróżnieniu od wielkich centrów handlowych są bardziej kameralne i mniej przytłaczające, zazwyczaj na ich powierzchni znajduje się kilka sklepów i co ważne – każdy z oddzielnym wejściem, dzięki czemu nie ma w nich niekończących się ciągów komunikacyjnych. Dodatkowo parki handlowe są przyjazne zmotoryzowanym klientom oferując wygodne parkingi. To wszystko sprawia, że parki handlowe są atrakcyjnym miejscem zakupowym dla konsumentów. Stały przepływ klientów przekłada się na stabilność wynajmu, zyski najemców i rentowność inwestycji.

Inwestycja dla indywidualnych inwestorów

Dla indywidualnych inwestorów, zarówno tych pojedynczych, jak i konsorcjum inwestorów, parki handlowe są ciekawą alternatywą dla najpopularniejszych form lokowania kapitału w nieruchomości mieszkalne czy obligacje. Inwestowanie w parki handlowe przede wszystkim zapewnia regularne dochody dzięki środkom finansowym z czynszów najmu. To zapewnia nie tylko stabilny zwrot inwestycji, ale także wzrost jej wartości i w perspektywie możliwość odsprzedaży z zyskiem. 

Atrakcyjność dla inwestorów korporacyjnych

Dla inwestorów korporacyjnych, parki handlowe stanowią atrakcyjne zróżnicowanie portfela inwestycyjnego. To stabilność inwestycji, pewne zyski oraz poszerzenie oferty handlowej. Doskonałym przykładem może być kupno Rock Park Przeworsk, przez spółkę ME Invest, należącą do TERG S.A., właściciela sieci Media Expert.

Park handlowy w Przeworsku to dla nas ważna inwestycja, która poszerza nasze dotychczasowe portfolio. Jesteśmy inwestorem wielu projektów na terenie całej Polski w segmencie obiektów handlowych, nasza strategia zakłada pozyskiwanie dominujących obiektów w regionie i skomercjalizowanych na najwyższym poziomie, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup parku handlowego w Przeworsku, nad którym niebawem zawiśnie szyld Aura Park – podkreśla Karol Bielecki, pełnomocnik Spółki ME Invest.  

Rock Park Przeworsk, zlokalizowany u zbiegu ulic Dworcowej i Dynowskiej, jest pierwszym i jedynym nowoczesnym parkiem handlowym w regionie, obsługującym 44 000 mieszkańców. Operatorem spożywczym jest sieć sklepów Biedronka, w gronie najemców znajdują się także pozostałe znane i lubiane marki, takie jak Sinsay, CCC, Pepco, Dealz, Tedi, KIK, Kaes, Martes Sport, Media Expert, czy Orange. Cała powierzchnia obiektu to blisko 6 800 mkw. 

Okiem eksperta

– Sektor parków handlowych niezmiennie stanowi wiarygodną i bezpieczną opcję inwestycyjną – komentuje Artur Czuba, Associate Director, Investment w Avison Young. – W 2023 roku parki handlowe i obiekty typu convenience stanowiły 56% całkowitego wolumenu inwestycji w nieruchomości handlowe, co przekłada się na 13 z 27 transakcji, przyciągając do Polski 2 nowych inwestorów. W tym roku spodziewamy się kontynuacji zainteresowania parkami handlowymi. Od początku 2024 roku byliśmy już świadkami 2 transakcji tego typu obiektami; w każdej z nich pośredniczył Avison Young. 

Podsumowanie

Parki handlowe zyskują na popularności wśród konsumentów, najemców i inwestorów. Są ciekawym, a przede wszystkim perspektywicznym pomysłem na zainwestowanie kapitału. Nie tylko zapewniają przewidywalne zyski z czynszów, to w perspektywie czasu ich wartość wzrasta, a to pozwala na lukratywne pomnażanie kapitału. Podejmując decyzje inwestycyjne zawsze warto dokładnie zbadać rynek, jego potencjał i skonsultować się z ekspertami z danej branży.


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco