Ogólna sytuacja na rynku nieruchomości handlowych – fragment raportu


Parki handlowe a inne obiekty handlowe 

Lata 2020-2022 to okres, gdy wiele inwestycji zostało wstrzymanych. Najpierw ze względu na pandemię, a następnie wybuch wojny w Ukrainie. Jednak końcówka 2022 roku pokazała, że inwestorzy powoli wracają do gry, co przekłada się na liczbę realizowanych inwestycji również na rynku nieruchomości handlowych.

Niemniej jednak wydarzenia ostatnich lat ukazały zmianę preferencji jaka zaszła na rynku nieruchomości. Przede wszystkim coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się parki handlowe, które okazały się niezwykle odporne na kryzysy. Tego typu obiekty handlowe pozostawały otwarte nawet w okresach najbardziej restrykcyjnych lockdownów, podczas gdy centra handlowe musiały zostać zamknięte. Po zniesieniu restrykcji popularność parków handlowych wśród konsumentów nie zmniejszyła się. Przyzwyczaili się oni do zakupów w pobliskich obiektach handlowych lub w sklepach internetowych. Spory wpływ miała na to również rosnąca inflacja oraz niepewna sytuacja finansowa wielu rodzin.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że rynek centrów handlowych mieszczących się w dużych miastach wydaje się nasycony. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja parków handlowych. Choć w ostatnich latach powstaje ich sporo, rynek wciąż jest gotowy na kolejne inwestycje. Szczególnie w przypadku mniejszych miast poniżej 100 tys., czy nawet 50 tys. mieszkańców. 

Okiem naszego eksperta

Inwestycja w parki handlowe jest zdecydowanie świetnym wyborem lokowania kapitału ze względu na perspektywy i bezpieczeństwo tego biznesu. Umowy zawierane są z bardzo dużymi i renomowanymi podmiotami, które zna każdy z nas — są to gracze o istotnym znaczeniu na mapie handlowej, o ugruntowanej pozycji na rynku. Kontrakty są długoterminowe, nawet na kilkanaście lat, co też pozwala nam zaplanować kolejne działania biznesowe i w spokoju myśleć o przyszłości. Lokalizacje i najemcy naszych parków są bardzo atrakcyjne, co sprawia, że wielu inwestorów interesuje się inwestycją i zakupem naszych obiektów. Michał Osadczuk, Prezes Zarządu RockCapital


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco