Parki handlowe – racjonalizacja kosztów zarządzania


Optymalizacja kosztów zarządzania i utrzymania parków handlowych to niezwykle istotny czynnik wpływający na rentowność inwestycji. Obecna sytuacja gospodarcza i związana z nią inflacja wpływa na wzrost cen, w tym energii. Parki handlowe nie są małymi obiektami, zatem ich utrzymanie może być kosztowne. Dlatego warto pamiętać o czynnikach generujących koszty utrzymania i zarządzania tymi niezwykle popularnymi punktami handlowymi.

Parki handlowe na stałe wpisały się w miejski krajobraz ze względu na swój koncept. Będąc blisko konsumentów oferują im w jednym miejscu podstawową ofertę produktową w dyskontowych cenach. Zazwyczaj to kilku najemców, wśród których najważniejszym jest sieciowy sklep spożywczy (Biedronka, Stokrotka, Kaufland lub inny), którego ofertę uzupełnia drogeria – zazwyczaj Rossmann, bądź Hebe. W zależności od wielkości inwestycji wśród najemców spotykamy sklepy tekstylno-przemysłowe takie jak Pepco, Tedi, Dealz czy Sinsay, a także placówki ze sprzętem RTV-AGD (głównie MediaExpert), apteki oraz sklepy specjalistyczne – obuwnicze, zoologiczne, a także kioski z prasą i księgarnie.

I chociaż parki handlowe są zdecydowanie mniejsze od galerii handlowych, nie mówiąc już o wielkich centrach handlowych, to i tak mamy powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych, którą trzeba utrzymać, ogrzać, zabezpieczyć. Optymalizacja kosztów zarządzania w żadnym wypadku nie może wpłyną na atrakcyjność i efektywność przestrzeni, w której klienci oraz pracownicy sklepów powinni czuć się komfortowo. 

Głównym kosztem utrzymania placówek handlowych to koszty energii. Zrównoważone zarządzanie w tym zakresie pozwoli w skali roku zaoszczędzić wymierne kwoty, co zarówno dla inwestora, jak i dla najemców ma kolosalne znaczenie w budżecie. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie energii odnawialnej, czyli zainwestowanie w panele słoneczne, dzięki którym można istotnie zmniejszyć bieżące koszty eksploatacyjne. Kolejnym aspektem jest zainwestowanie w zrównoważone technologie, takie jak izolacja budynków (mająca m.in. wpływ na redukcję strat w ogrzewaniu obiektów w sezonie grzewczym) i systemy kontroli klimatyzacji. Kosztochłonne jest oświetlenie powierzchni handlowych – warto zastosować zatem w oświetlenie LED, zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku.

Zużycie energii i wody – związane z oświetleniem i klimatyzacją można zmniejszyć poprzez zoptymalizowane i zrównoważone zarządzanie budynkami poprzez kontrolowanie tychże systemów i dostosowywanie zużycia prądu i wody uwzględniając zmieniające się warunki zewnętrzne. Tutaj rozwiązaniem będą technologie umożliwiające zdalne monitorowanie, sterowanie i kontrolowanie tychże systemów w parkach handlowych. Bardzo istotne jest także samo zarządzanie zużyciem wody, dzięki czemu również można obniżyć koszty utrzymania. Jakie to rozwiązania? Systemy zbierające deszczówkę, która następnie będzie wykorzystywana, ograniczenie strat wody spowodowanych wyciekami i nieszczelnościami oraz bieżąca konserwacja całej infrastruktury wodnej w obiekcie handlowym. Regularna konserwacja także samych budynków i związanej z nimi infrastruktury pozwoli na optymalizację zarządzania kosztami obsługi nieruchomości, dzięki uniknięciu kosztownych napraw, czy wspomnianego ogrzewania.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na koszty są odpady, które w placówkach handlowych generowane są w bardzo dużych ilościach. Ich segregacja, recykling, czy kompostowanie pozwolą na obniżenie bieżących opłat. Redukcja zużycia plastiku również wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów.

Bardzo istotne w całym funkcjonowaniu parku handlowego jest zapewnienie bezpieczeństwa, zatem inwestycja w dobrą infrastrukturę IT także znacząco przełoży się na późniejsze wyniki finansowe. Systemy monitoringu i ochrony wpłyną na bezpieczeństwo parku, pomogą uchronić przed kradzieżami czy pożarami.

Powyższe rozwiązania nie tylko będą miały przełożenie na racjonalną optymalizację kosztów utrzymania parków handlowych, ale także są ważnym aspektem działań proekologicznych mających wpływ na dobrostan planety. Bo czyż dla naszego środowiska optymalizacja zużycia energii elektrycznej i wody nie jest niezwykle istotna? Zatem optymalizując koszty utrzymania nieruchomości handlowych pozytywnie oddziaływujemy na środowisko naturalne, którego dobro także musimy mieć na uwadze. 


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco