Inwestowanie w nieruchomości komercyjne – poradnik


Inwestycja w parki handlowe to dobry pomysł na biznes, warto się dobrze do niego przygotować, bo nie każda nieruchomość przyniesie spodziewane zyski, zarówno inwestorom, jak i najemcom. Na co warto zwrócić uwagę? Oto kilka ważnych porad!

  • Inwestycję w każdy biznes powinniśmy zacząć od zapoznania się ze specyfiką danego tematu, w tym przypadku parków handlowych – czym się charakteryzują, jaki mają potencjał rozwoju oraz w jaki sposób prezentuje się globalna mapa lokalizacji. Jeśli na danym obszarze istnieje rozbudowana infrastruktura handlowa, to inwestycja w park handlowy w danej lokalizacji może okazać się nietrafiona. Odpowiednia lokalizacja to klucz do sukcesu. Warto dokładnie przeanalizować nie tylko samą lokalizację, ale także potencjał wzrostu wartości oraz koszty utrzymania i niezbędnych remontów.
  • Strategia inwestycji to cele, które warto jasno określić. Parki handlowe to obiekty różnej wielkości, zatem zwrot inwestycji będzie różny w zależności od jej powierzchni. Warto również określić, czy rozważamy w przyszłości rozbudowę parku handlowego, czy pozostanie on w niezmiennej wielkości.

  •  Finansowanie inwestycji – to niezwykle istotny punkt biznes-planu, należy określić budżet oraz jego finansowanie – czy będą to środki własne, kredyt hipoteczny, a może jeszcze inne źródła. Należy wziąć pod uwagę także zmienną sytuację gospodarczą, rosnące cene surowców, które mogą realnie wpłynąć na finalny koszt parku handlowego.
  •  Plan zarządzania parkiem handlowym to także ważny aspekt związany z nieruchomością – wynajem lokali najemcom, bieżące utrzymanie, modernizacje, remonty i ewentualna rozbudowa. Pamiętajmy także o tym, że z inwestowaniem w nieruchomości może być związane ryzyko i zawsze warto mieć przygotowany scenariusz awaryjny. Może to być spadek wartości nieruchomości, czy problem w wynajmem powierzchni handlowej.
  • Współpraca ze specjalistami – inwestycja w nieruchomość to także zatrudnienie ekspertów, warto postawić na doświadczonych i rzetelnych fachowców, ponieważ za ewentualne ich błędy to my zapłacimy. Będą to osoby, które pomogą w procesie inwestycyjnym, a także po jego zakończeniu. 
  • Rozwój inwestycji – wymaga bieżącego zaangażowania, monitorowania samej nieruchomości oraz kontroli wyników finansowych, rozwoju parku poprzez inwestycje wewnętrzne i zewnętrzne. 

Parki handlowe to dobry pomysł na biznes, ale wymaga on starannej analizy, warto postawić na marki godne zaufania oraz ekspertów, którzy będą mieli realny wpływ na sukces naszej inwestycji.  


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco