Lokale użytkowe — inwestycja w nieruchomości


Inwestycja w nieruchomości od lat jest sprawdzonym pomysłem lokowania kapitału. Zakup mieszkania pod wynajem nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem wśród mniejszych i większych inwestorów, biznes ten jest jednak obarczony pewnym ryzykiem. Przede wszystkim będą to wydatki finansowe.

Koszty i ryzyko przy wynajmie mieszkania

Mieszkanie pod wynajem trzeba urządzić pod klucz – zainwestować w meble, sprzęt AGD, pełne jego wyposażenie. Po okresie wynajmu, który może trwać krótko – zaledwie kilka miesięcy, lokal trzeba odświeżyć, a często i wyremontować, odkupić zniszczone rzeczy, na co pobrana na zabezpieczenie kaucja nie wystarczy. Zdarzają się też sytuacje, gdy najemca nie chce opuścić mieszkania, przestaje płacić czynsz i zamiast zarobku inwestor obarczony jest stratami. Dodatkowo zwrot z inwestycji (czynsz z wynajmu) nie jest aż tak duży, jak przyjęło się o tym myśleć. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku inwestycji w lokale użytkowe.

Lokale użytkowe — elastyczność dla przyszłego najemcy

Lokal użytkowy nazywany też lokalem handlowo-usługowym nie musi być urządzony pod klucz – i tutaj mamy pierwsze oszczędności w inwestycji. Co więcej, jego stan deweloperski jest dużym atutem dla przyszłego najemcy, ponieważ będzie mógł dowolnie przeprowadzić prace wykończeniowe dedykowane swojej działalności gospodarczej – może to być restauracja, sklep, gabinet dentystyczny, klinika urody, etc.

Wynajem długoterminowy dla stabilizacji inwestycji

Najemca, który zainwestuje niemałe środki finansowe w wykończenie lokalu, będzie chciał go wynajmować w okresie długoterminowym. Co więcej, gdy jego biznes odniesie sukces, nie będzie planował zmiany lokalizacji, bo ta mogłaby przysporzyć odpływ klientów, którzy dobrą restaurację kojarzą z miejscem jej funkcjonowania, a nie właścicielem. Wynajem długoterminowy to stabilizacja inwestycji.

Niskie koszty po zakończeniu najmu

Po zakończeniu najmu w przypadku lokali użytkowych nie trzeba ponosić kosztownych inwestycji związanych z jego gruntownym remontem poprzedzającym kolejny wynajem, ponieważ nowy najemca będzie chciał go przystosować pod indywidualne potrzeby – na miejscu restauracji może powstać salon fryzjerski, zatem wykończenie i wystrój będą zupełnie inne.

Lokale użytkowe — doskonała inwestycja w niepewnych czasach

Zakup lokalu użytkowego to doskonała inwestycja szczególnie w niepewnych czasach gospodarczych, przy galopującej inflacji. Lokaty bankowe nie zdadzą egzaminu ze względu na to, że pieniądz traci na swojej wartości. Lokowanie kapitału w akcje, obligacje, kryptowaluty, czy waluty innych państw jest obarczone ryzykiem inwestycyjnym, można na przestrzeni lat mieć lukratywny zarobek, ale także straty finansowe. Bezpieczną inwestycją będzie zakup złota, ale warto pamiętać, że wartość nieruchomości stale wzrasta.

 

Rentowność i czynniki wpływające na cenę

Rentowność inwestycji, a zarazem i jej cena zakupu zależy od kilku czynników. Znaczenie ma tutaj lokalizacja nieruchomości oraz jej okolica – oferta innych lokali użytkowych. Istotny jest także metraż, na małej powierzchni najemca będzie mógł otworzyć lokalny salonik kosmetyczny, który nie przyniesie dużych zysków, a co się z tym wiąże możliwości opłaty wysokiego czynszu za wynajem, w odróżnieniu od dużego lokalu, w którym można otworzyć klinikę urody z wieloma gabinetami oferującymi szeroki wachlarz drogich zabiegów dla zdrowia i urody.

Wybór przyszłego najemcy

Zakup lokalu użytkowego jako inwestycję pod wynajem jest dobrym pomysłem na biznes, a żeby był bardzo dobrym pomysłem, należy starannie przeanalizować przyszłego najemcę, a dokładnie charakter przyszłej działalności. Powinna uzupełniać lokalną ofertę. Dziesiąty gabinet stomatologiczny w okolicy będzie ryzykowniejszym pomysłem od pierwszego gabinetu dietetycznego.

Lokale użytkowe a mieszkania — porównanie korzyści

Podsumowując, zysk z umowy najmu lokalu użytkowego będzie zdecydowanie wyższy niż zysk z wynajmu mieszkania. Czas trwania umowy w przypadku lokali użytkowych jest dużo korzystniejszy dla właściciela lokalu niż w przypadku lokali mieszkaniowych, ponieważ umowy dotyczące lokali użytkowych są podpisywane często na kilka lat. Przygotowanie lokalu użytkowy pod nowego najemcę jest znikome. Natomiast zmieniający się lokator mieszkania zawsze niesie za sobą inwestycję w postaci odświeżenia mieszkania i przygotowania go pod nowych wynajmujących. Kwestie prawne, dotyczące ochrony właściciela nieruchomości handlowej też są zdecydowanie korzystniejsze niż te w przypadku lokali mieszkaniowych.


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco