5 sposobów na przyciągnięcie inwestycji biznesowych do twojego miasta


Chcesz, aby twoje miasto dynamicznie się rozwijało? Najwyższy czas poszukać inwestorów biznesowych, którzy będą chcieli ulokować kapitał właśnie w twoim regionie. Tylko jak to zrobić? Poznaj 5 sposobów na przyciągnięcie inwestycji biznesowych do twojego miasta. 

Dlaczego warto starać się o inwestycje biznesowe?

Zacznijmy od kilku oczywistości. Inwestycje biznesowe to ogromna szansa na rozwój gminy. A na jakie konkretnie korzyści możesz liczyć? 

Przede wszystkim każda nowa inwestycja to dodatkowe wpływy z podatków dla lokalnych samorządów. A więcej pieniędzy w budżecie oznacza realizowanie inwestycji miejskich, które napędzają zainteresowanie inwestorów biznesowych. 

Poza tym inwestycje generują nowe miejsca pracy. To z kolei sprawia, że mieszkańcy chętniej pozostają w danej miejscowości i nie wyjeżdżają za pracą do innych regionów Polski. Co więcej, dzięki inwestycjom, to twoja gmina może stać się miejscem docelowym dla osób, które poszukują stabilnej i dobrze płatnej pracy. 

Ponadto wiele inwestycji biznesowych nie ogranicza się wyłącznie do postawienia parku handlowego czy zakładu produkcyjnego. Często taka inwestycja obejmuje także remonty dróg, czy przebudowę skrzyżowań, na czym zyskują wszyscy mieszkańcy. 

Do tego jedna duża inwestycja może przyciągnąć kolejnych inwestorów. W rezultacie gmina poprawia swój wizerunek, przez co postrzegana jest jako atrakcyjna i innowacyjna, zarówno przez mieszkańców, jak i osoby zainteresowane inwestowaniem swojego kapitału w nieruchomości komercyjne. 

Jak przyciągnąć inwestycje biznesowe do twojego miasta?

Zacznijmy od tego, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na przyciągnięcie inwestorów do danego miasta. W końcu każdy region czy gmina różnią się między sobą, a strategia, która zadziała w jednej lokalizacji, kompletnie nie wypali w innej. Jednocześnie możemy wyróżnić 5 sposobów, dzięki którym to akurat twoja miejscowość będzie atrakcyjna dla inwestycji biznesowych. Oto one. 

Szukaj inwestorów dopasowanych do lokalnego rynku pracy

W zależności od rodzaju inwestycji nowy pracodawca poszukuje pracowników o nieco innej charakterystyce. W przypadku wyspecjalizowanych usług potrzebni są specjaliści z danej dziedziny, w tym absolwenci i studenci określonych kierunków studiów. Z kolei właściciel firmy produkcyjnej czy montażowej będzie rozglądał się za miejscem o relatywnie niskich kosztach pracy. 

Dlatego też poszukując inwestora biznesowego, który miałby wejść do twojego miasta, staraj się pozyskać projekty, które mają szansę na realizację z uwzględnieniem lokalnego rynku pracy.    

Zadbaj o infrastrukturę

Twojego potencjalnego inwestora interesuje także infrastruktura. W zależności od rodzaju inwestycji może być to dostępność powierzchni biurowej oraz stawki najmu. Z kolei inwestorzy poszukujący działek pod budowę sprawdzają nie tylko dostępność terenów, ale i ceny za metr gruntu.

Nie zapominajmy także o infrastrukturze transportowej i logistycznej. Przy wyborze lokalizacji pod budowę zakładu produkcyjnego będzie liczył się dostęp do pobliskiej autostrady czy kolei. W przypadku nieruchomości biurowych kluczowy może okazać się dogodny dojazd dla pracowników i klientów, a także dostępność miejsc parkingowych.

 

Zadbaj o opłacalność inwestycji 

Duża inwestycja pozwala na rozwój danego miasta, a nawet całego regionu. Do tego potrafi przyciągnąć kolejnych inwestorów. Jednak, aby taka inwestycja biznesowa doszła do skutku, musi się również opłacać danemu inwestorowi. Stąd do pozyskania różnorodnych inwestycji koniecznie może okazać się tworzenie stref ekonomicznych, w obrębie których będą obowiązywać ulgi podatkowe. 

Zadbaj o dobry klimat dla przedsiębiorczości

Do przyciągnięcia najlepszych inwestorów do miasta niezbędne jest stworzenie dobrego klimatu dla przedsiębiorczości. A co lubią przedsiębiorcy? Na przykład konsekwencję i przewidywalność. Dlatego też miasto powinno konsekwentnie realizować długofalowe inwestycje i trzymać się wyznaczonych celów. Również otwartość urzędników może okazać się kluczowa przy wyborze lokalizacji danej inwestycji. 

Poza tym warto postawić na aktywne budowanie i utrzymywanie relacji z inwestorami. Możesz w tym celu organizować spotkania, które będą okazją do tego, aby informować o bieżących działaniach miasta, wymieniać się pomysłami, a także poznawać potrzeby czy problemy, z jakimi zmagają się inwestorzy. Pozwoli ci to na realizowanie inwestycji miejskich, które będą uzupełniać prywatne inicjatywy.

Zadbaj o to, by żyło się dobrze

Niektóre inwestycje biznesowe wymagają relokacji pracowników z innych miast czy z zagranicy. Dlatego też inwestorzy chętniej wchodzą do gmin, które są atrakcyjne do życia. A co wpływa na taki wizerunek danego miasta czy regionu? Są to m.in. dostęp do miejsc rekreacji, wypoczynku i terenów zielonych, jakość środowiska naturalnego, uporządkowanie przestrzeni publicznej czy też łatwość poruszania się po danej gminie.  

Pamiętaj, że jeśli dane miasto może pochwalić się pozytywnym wizerunkiem, to jest chętnie wybierane przez potencjalnych pracowników. Z punktu widzenia inwestora oznacza to brak problemów związanych z zatrudnieniem.  

Współpraca pomiędzy gminą a inwestorami opłaca się każdej ze stron. Dlatego warto zawalczyć o najlepsze inwestycje biznesowe, które będą miały pozytywny wpływ na rozwój regionu. Dzięki temu jego atrakcyjność będzie rosnąć, przyciągając kolejnych inwestorów i zachęcając mieszkańców do pozostania w danym mieście. 


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco