Inwestowanie w nieruchomości komercyjne: co wymaga dobrej inwestycji po covid?


Odpowiednia inwestycja zapewni ci stabilne zyski na lata. Tylko co dzisiaj możemy uznać za „odpowiednią inwestycję”? Sprawdź, jak wygląda rynek nieruchomości komercyjnych po pandemii Covid-19 i związanych z nią lockdownach. 

Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na rynek nieruchomości komercyjnych?

Pandemia Covid-19 uderzyła niespodziewanie, wprowadzając chaos w praktycznie każdym elemencie naszego życia. Dotyczy to także rynku nieruchomości komercyjnych. W końcu z dnia na dzień zostały zamknięte największe centra handlowe, gros pracowników zostało zmuszonych do pracy zdalnej, a część biznesów po prostu upadła, nie mając jak zrekompensować sobie braku klientów i przychodów. A jakie były długofalowe skutki pandemii i lockdownów?

Sektor nieruchomości handlowych

Po pierwsze, konsumenci z nieczynnych centrów handlowych szybko przestawili się otwarte podczas pandemii mniejsze obiekty, takie jak parki handlowe czy sklepy typu convenience. To ten typ nieruchomości handlowych okazał się niezwykle odporny na zawirowania związane z ograniczeniami wynikającymi z pandemii. 

Po drugie, klienci szybko zorientowali się, że w zasadzie wszystko, czego mogą potrzebować, mogą zamówić przez internet. Ubrania, kosmetyki, książki, akcesoria do domu czy ogrodu, elektronikę. Dziś w sklepach internetowych można kupić produkty z każdej kategorii. Dotyczy to również artykułów spożywczych, zamawianych i dostarczanych przez sklepy spożywcze online. Tego typu usługi podczas pandemii były dostępne przede wszystkim w dużych miastach, ale większe zapasy spożywcze z dostawą do domu mógł w zasadzie zrobić każdy. 

Co z tego wynika dziś, kiedy po ograniczeniach związanych z pandemią nie ma już w zasadzie śladu? Przede wszystkim konsumenci przywiązali się do mniejszych obiektów handlowych. Codzienne zakupy wolą robić w pobliskim dyskoncie spożywczym, czy markecie, który znajduje się niedaleko ich domu lub na trasie powrotu z pracy. Zależy im też na stosunkowo niskich cenach. Z powodu inflacji i tak konsumenci wydają sporo, przez co starają się kupować tylko niezbędne rzeczy. Poza tym klienci wciąż lubią robić zakupy przez internet. Przy czym nie mają oni nic przeciwko temu, aby odebrać swoje zamówienie w pobliskim sklepie stacjonarnym, jeśli wiąże się to z darmową przesyłką. Poza tym zawsze mogą skorzystać z urządzeń typu paczkomat, aby odebrać swoje zakupy. 

W praktyce oznacza to, że obecnie opłaca się inwestować w obiekty takie jak parki handlowe czy sklepy typu convenience. Warto rozważyć taką inwestycję szczególnie w pobliżu mniejszych miejscowości, liczących poniżej 100 000, a nawet 50 000 mieszkańców. Jeszcze do niedawna rynek ten nie cieszył się dużym zainteresowaniem inwestorów, dzięki czemu wiele lokalizacji wciąż czeka na zagospodarowanie. 

Oczywiście taką inwestycję w park handlowy należy odpowiednio zaplanować z uwzględnieniem zapotrzebowania lokalnych konsumentów. A na dziś szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się dyskonty spożywcze i niespożywcze, czyli value retailers. Poza tym warto zadbać, aby na terenie lub w pobliżu takiego obiektu handlowego znalazły się inne punkty handlowo-usługowe: drogeria, kwiaciarnia, lokalna piekarnia, czy właśnie paczkomat. Wszystko po to, aby konsumenci mogli w jednym miejscu zrobić codzienne zakupy i załatwić podstawowe sprawy. 

Sektor biurowy

Wraz z zakończeniem lockdownów pracownicy powrócili do biur. Nie da się ukryć, że część z nich wolałaby pozostać na pracy zdalnej, jednak pracodawcy w większości przypadków wolą mieć pracowników pod ręką. Jednak po doświadczeniach związanych z pracą podczas pandemii, przedsiębiorcy są bardziej skłonni do elastyczności i często pozwalają pracownikom pracować z domu, jeśli akurat zachodzi taka potrzeba. W praktyce oznacza to, że plotki o „śmierci sektora biurowców” okazały się w znacznym stopniu przesadzone. 

Co więcej, obecnie stawki najmu powierzchni biurowych rosną, co również wpływa na zwiększone zainteresowanie inwestorów tego typu nieruchomościami.   

Sektor magazynowy 

Nie da się także ukryć, że do gry wraca także sektor magazynowy. Swoją rękę przyłożył do tego rozwój e-commerce. Dziś powierzchnia magazynowa jest w cenie i wszystko wskazuje na to, że tak będzie również w najbliższej przyszłości. 

Na co zwrócić uwagę, planując inwestycję w nieruchomości komercyjne?

W przypadku inwestycji w nieruchomości komercyjne liczy się przede wszystkim lokalizacja. Dziś w zasadzie nie ma większego sensu budować kolejnych centrów handlowych w dużych miastach, bo ten rynek jest nasycony. Z kolei parki handlowe w mniejszych miejscowościach cieszą się dużym zainteresowaniem i klientów, i najemców.

Z drugiej strony nie można lekceważyć rosnących koszów inwestycji, a także późniejszego utrzymania danego obiektu. Jedną z kluczowych kwestii jest efektywność energetyczna budynków. Dzięki instalacji nowoczesnych i wydajnych urządzeń oraz wdrażanie polityk związanych z ESG jesteśmy w stanie obniżyć zużycie energii, a co za tym idzie – koszty z nią związane. 

Najpierw pandemia, a potem wojna zaraz za polską granicą. Takiego scenariusza po prostu nie dało się realnie przewidzieć. A jednak nawet w takich niestabilnych okolicznościach rynek nieruchomości komercyjnych wciąż przyciąga inwestorów. Jeśli ty również chcesz odpowiednio zainwestować, skontaktuj się z nami i wspólnie ułóżmy skuteczny plan inwestycyjny. 


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco