Czego inwestorzy szukają u partnera?


Zastanawiasz się, skąd wziąć środki na inwestycje w nieruchomości komercyjne, jeśli akurat sam nie dysponujesz odpowiednim kapitałem? W takiej sytuacji warto poszukać zewnętrznego inwestora, który pomoże ci sfinansować daną inwestycję. Tylko jak przekonać taką osobę, by wyłożyła swój kapitał właśnie na twój projekt? Sprawdź, czego inwestorzy szukają u potencjalnych partnerów i zrób wszystko, aby im to dostarczyć. 

Jak znaleźć inwestora finansującego?

Znalezienie inwestora finansującego jest zarazem proste i trudne. Jak to możliwe? Po prostu z jednej strony wiele osób czy funduszy inwestycyjnych jest zainteresowanych tym, aby przynajmniej częściowo sfinansować jakiś projekt i następnie czerpać z niego zyski. Natomiast trudność polega na tym, że musisz przekonać danego inwestora, aby zdecydował się na współpracę właśnie z tobą. Jak to zrobić?

Zacznij od odpowiedniego podejścia. W tym celu odpowiedź sobie na pytanie, kogo tak naprawdę szukasz. Może ci się wydawać, że chcesz znaleźć osobę czy fundusz, który zapewni ci pieniądze, jakich brakuje ci do przeprowadzenia danej inwestycji. 

Tylko że z takim podejściem daleko nie zajdziesz. Dlaczego? Przede wszystkim musisz zrozumieć, że szukasz nie tyle finansowania, ile osoby, która zaufa ci na tyle, aby zainwestować swoje pieniądze w twój projekt. 

Zatem, zanim zaczniesz rozmawiać z potencjalnymi inwestorami, zastanów się, co powinieneś zrobić, aby wzbudzić zaufanie osoby, która najczęściej cię nie zna. Przyjmując taką perspektywę, będziesz w stanie przyciągnąć inwestorów i realizować swoje inwestycje, nawet jeśli sam nie masz na to obecnie środków.

Czego inwestorzy szukają u partnera? 

Przyjrzyjmy się teraz, czego inwestorzy szukają u potencjalnych partnerów. Innymi słowy, co sprawi, że taki inwestor będzie w stanie ci zaufać. W tym przypadku zwróćmy wagę na 3 aspekty:

– projekt, 

– zabezpieczenie,

– osoba partnera.

Omówmy je sobie po kolei. 

Z jednej strony inwestorzy szukają odpowiednich projektów. Najlepiej takich, które są w spektrum ich zainteresowań. Poza rodzajem inwestycji liczy się także jej opłacalność, bezpieczeństwo czy stopień ryzyka. Nie znaczy to oczywiście, że nie znajdziesz inwestora w przypadku bardziej ryzykowanych inwestycji. Chodzi raczej o to, aby ryzyka nie bagatelizować, dzięki czemu można je odpowiednio minimalizować. 

Dlatego też, jeśli chcesz „sprzedać” swój projekt inwestorowi, zacznij od profesjonalnego biznesplanu. Do tego postaw na konkrety. Przedstaw co masz do zaoferowania i wskaż, ile funduszy potrzebujesz i na co dokładnie zostaną one przeznaczone.  

Po drugie, inwestorzy zwracają uwagę na zabezpieczenie danej inwestycji. Czy jest nią sama nieruchomość? Jaką dokładnie formę ma takie zabezpieczenie? Zawczasu przygotuj odpowiedzi na te pytania.  

Trzecią i najważniejszą kwestią dla inwestora jest sam partner. Nawet najlepszy projekt nie przekona inwestorów, jeśli kontrahent nie wzbudzi ich zaufania. A jak takie zaufanie budować? W tym przypadku liczą się przede wszystkim wiarygodność partnera i jego dotychczasowe inwestycje w nieruchomości. Nie bez znaczenia jest także posiadana wiedza w danym obszarze oraz doświadczenie. 

A co w przypadku osób, które dopiero wchodzą na rynek nieruchomości i nie mają jeszcze doświadczenia? W takiej sytuacji zalezienie inwestora może okazać się trudniejsze. Zwłaszcza jeśli musi wyłożyć on zdecydowaną większą część kapitału. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Po pierwsze, możesz postarać się zdobyć doświadczenie na mniejszych inwestycjach, które są na twoim  pułapie finansowym. Po drugie, możesz zacząć działać na inne sposoby w branży nieruchomości komercyjnych. Zdobyte w ten sposób doświadczenie, wiedza i znajomości z czasem pomogą ci znaleźć inwestora na większą inwestycję. 

Jakich inwestycji szukają inwestorzy?

Wiesz już, czego szukają inwestorzy od potencjalnego partnera. Czas na to, aby przyjrzeć się trendom na rynku inwestycyjnym, czyli poszukać odpowiedzi na pytanie: jakich inwestycji szukają inwestorzy?

Przede wszystkim inwestorzy chcą inwestować w nieruchomości komercyjne. Dotyczy to budynków magazynowych, hoteli oraz obiektów handlowych. W tym ostatnim przypadku inwestorzy zainteresowani są przede wszystkim parkami handlowymi oraz galeriami handlowymi w regionach, w których wartość takiej inwestycji z czasem wzrośnie. 

Poza tym inwestorzy szukają niedoinwestowanych nieruchomości, które mogą zmodernizować, tym samym podnosząc ich wartość. 

Jeśli poszukujesz inwestora na wymienione wyżej inwestycje, nie powinieneś mieć większych trudności ze znalezieniem niezbędnego kapitału. 

Jak sfinansować inwestycję?

Znalezienie inwestora to jeden ze sposobów na sfinansowanie danej inwestycji. A w jaki jeszcze sposób możesz uzyskać niezbędne środki? Przede wszystkim możesz starać się o kredyt. Jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową i dysponujesz odpowiednią sumą na ewentualny wkład własny, to jest to rozwiązanie, które warto rozważyć. 

Niemniej jednak, znalezienie inwestora może okazać się łatwiejsze od uzyskania kredytu. Szczególnie że inwestorzy często sami szukają interesujących okazji. W końcu taka współpraca zapewnia im nie tylko zwrot kapitału i późniejsze zyski z inwestycji, ale i solidne zabezpieczenie inwestycji na nieruchomości. 

Co zrobić w sytuacji, gdy masz okazję na zrealizowanie fantastycznej inwestycji, ale akurat nie dysponujesz wystarczającym kapitałem? Poszukaj inwestora zewnętrznego, który zapewni ci niezbędne środki. W ten sposób ty zdobędziesz finansowanie, a inwestor okazję na stabilne zyski. Dzięki owocnej współpracy opartej na zaufaniu będziesz mógł liczyć na wsparcie również podczas przyszłych przedsięwzięć. 


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco