Czy parki handlowe to przyszłość handlu stacjonarnego?


Informacje o śmierci handlu stacjonarnego były zdecydowanie przesadzone, a znane i popularne marki wcale nie zamierzają uciekać do świata online.

Zagrożenia dla handlu stacjonarnego

Branża e-commerce od lat próbuje przejąć rynek, dotychczas zdominowany przez handel stacjonarny. Nieoczekiwanie miała w tym pomóc pandemia, która wymusiła zamknięcie wielu obiektów handlowych. Jednak, wbrew oczekiwaniom, po zniesieniu obostrzeń, konsumenci tłumnie wrócili do sklepów stacjonarnych. 

Z jednej strony, taki stan tak rzeczy może dziwić. W końcu sklepy internetowe to ogromna wygoda dla konsumentów. Dosłownie na wyciągniecie komputerowej myszki, mają oni dostęp do najróżniejszych produktów niemalże z całego świata. Do tego często ceny poszczególnych artykułów w sklepach online są bardziej atrakcyjne, szczególnie gdy sprzedawca oferuje klientom darmową wysyłkę. Możliwość zrobienia zakupów o dowolnej porze dnia i nocy, błyskawiczna dostawa zamówień do domu oraz prosta ścieżka reklamacji sprawiają, że zakupy przez internet po prostu się opłacają. 

Okazuje się jednak, że perspektywa sprzedawców jest nieco inna. Otóż marki, które zupełnie zrezygnowały z placówek stacjonarnych i postawiły wyłącznie na sprzedaż online, wcale nie są zadowolone ze swoich wyników. To, co stanowi zaletę dla klientów, czyli możliwość zwrotu, szybka i tania wysyłka, uszczuplają rentowność internetowych marek. 

Szybko okazało się, że na sprzedaży online najlepiej wyszły marki, które zdecydowały się na omnichannel. W takim przypadku klient może przejrzeć ofertę danego sklepu w internecie, ale na bezpośredni zakup decyduje się w sklepie stacjonarnym danej marki. Ewentualnie składa zamówienie online, ale odbiera je osobiście tradycyjnym sklepie. W ten sposób rosną szanse na to, klient kupi dodatkowe produkty, podczas odbioru swojego zamówienia. 

Nie powinno nas zatem dziwić, że za atrakcyjnymi inwestycjami i najemcami przyszli klienci. Z tego względu nowopowstałe parki handlowe mogą liczyć na dużą odwiedzalność i zadowalające obroty, pomimo wysokiej inflacji.  

Oznacza to, że sklepy internetowe wcale nie stanowią tak dużego zagrożenia dla handlu stacjonarnego, za to są jego uzupełnieniem.  

Z czego wynika popularność parków handlowych? 

Park handlowy to obiekt komercyjny, w którym znajdują się sklepy zaspokajające podstawowe potrzeby człowieka. Często głównym operatorem parku handlowego jest marka spożywcza lub marka wielobranżowa z dominującym asortymentem spożywczym. Poza tym ofertę parków handlowych mogą uzupełniać drogerie, apteki, księgarnie, kioski z prasą, kwiaciarnie, sklepy odzieżowe i obuwnicze oraz sklepy zoologiczne. A skąd bierze się popularność tego typu obiektów handlowych?

Dlaczego klienci lubią robić zakupy w parkach handlowych? 

Parki handlowe cieszą się dużą odwiedzalnością, ponieważ klienci cenią sobie fakt, że tego typu sklepy znajdują się w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Poza tym oferta najemców parków jest bardzo różnorodna, dzięki czemu w jednym miejscu można kupić wszystkie, niezbędne produkty. 

Dodajmy, że w przeciwieństwie do dużych centrów handlowych, parki stawiane są nawet w mniejszych miejscowościach. Dzięki temu również mieszkańcy 50-100-tysięcznych miast mają wygodny dostęp do znanych i lubianych marek.

Dlaczego najemcy lubią wynajmować lokale w parkach handlowych? 

Skoro do parków handlowych przychodzą tłumy klientów, to wiele marek chce tam na nich czekać ze swoją ofertą. Szczególnie że czynsze i opłaty eksploatacyjne są zazwyczaj niższe niż w przypadku centrów handlowych.

Dodajmy, że obecność w parku handlowym, znajdującym się w mniejszej miejscowości to także sposób na dotarcie do nowych klientów, którzy w innym przypadku mieliby trudności ze skorzystaniem z oferty danej marki. 

Dlaczego inwestorzy lubią stawiać parki handlowe? 

Skoro znalezienie najemców na poszczególne lokale nie stanowi większego problemu, to nie powinno nas dziwić, że inwestorzy szukają kolejnych lokalizacji, w których warto postawić kolejny park handlowy. Zwłaszcza że umowy wynajmu często podpisywane są na okres 5, 10, a nawet 15 lat, co przy innych typach nieruchomościach komercyjnych jest rzadkością. 

Podsumowując, z punktu widzenia inwestorów, parki handlowe zapewniają stosunkowo bezpieczny i przewidywalny zwrot rzędu 7%. Dla najemców obecność w parku handlowym to stosunkowo niskie koszty i stabilne zyski. A dla klientów, możliwość zrobienia niezbędnych zakupów w pobliżu domu. Jaki z tego płynie wniosek dla inwestorów w nieruchomości handlowe? Informacje o śmierci handlu stacjonarnego były zdecydowanie przesadzone, a znane i popularne marki wcale nie zamierzają uciekać do świata online. Jeśli chcesz skorzystać na tym, że handlu stacjonarnego ma powiększyć się o 10,5% do końca 2026 roku, skontaktuj się z nami. Wspólnie opracujemy plan najlepszej inwestycji w park handlowy. 


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco