Inwestowanie w nieruchomości komercyjne jako tarcza antyinflacyjna


Ponad połowa wszystkich trwających obecnie inwestycji w obiekty handlowe to budowa lub rozbudowa retail parków.

Inflacja stanowi duże wyzwanie dla każdego z nas. Okazuje się jednak, że inwestowanie w nieruchomości komercyjne może być jednym z najlepszych sposobów na ochronę kapitału. To właśnie ten rodzaj nieruchomości, a nie mieszkania mogą przynieść nam największy zysk i długoterminowe korzyści – na inwestowaniu w parki handlowe możemy zyskać już od 10% w skali roku. Jednakże tego rodzaju inwestycje zawsze wymagają odpowiednich przygotowań. W dzisiejszym artykule opowiemy, jaką strategię powinien podjąć potencjalny inwestor, by taki krok przyniósł mu jak największy zysk.

Pewne lokowanie kapitału

Niekontrolowany wzrost inflacji jest zauważalny praktycznie na całym świecie, choć nie da się ukryć, że Polacy mogą odczuć go szczególnie dotkliwie. Warto zatem podjąć odpowiednie kroki, by chronić swoje oszczędności. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne to jedna z lepszych strategii pozwalających na lokowanie kapitału z przewidywaną stopą zwrotu opartą na długoterminowych umowach najmu. Nieruchomości handlowe mogą stanowić pewnego rodzaju tarczę antyinflacyjną. Badania przeprowadzane przez ekspertów wyraźnie pokazują, że dla polskich inwestorów to właśnie nieruchomości oraz złoto stanowią główny przedmiot zainteresowania. Ponad połowa Polaków zapytanych o to, w co warto zainwestować, wskazała właśnie nieruchomości. Okazuje się, że parki handlowe w ostatnich latach stały się jednym z bezpieczniejszych segmentów tego rynku. 

Zalety inwestowania w parki handlowe

Rynek parków handlowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Ten rodzaj nieruchomości zyskał dużą popularność zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Obecnie konsumenci chętniej robią zakupy w retail parkach, ponieważ umożliwiają one szybkie i wygodne zaspokojenie codziennych potrzeb. Eksperci przewidują, że inwestycja w ten rodzaj nieruchomości komercyjnych może okazać się bardziej przyszłościowa niż lokowanie swojego kapitału w duże galerie handlowe. Taki krok wiąże się z bardzo niskim ryzykiem spadku wartości oraz wysoką szansą na zyski – na przykład 10% w skali roku. Pozwala to na uzyskanie stałego zysku z wynajmu, ponieważ parki handlowe cechują się wysoką rentownością. Zdaniem ekspertów, w kolejnych latach zapotrzebowanie na ten format handlowy wciąż będzie rosło, co daje inwestorom duże możliwości rozwoju biznesu oraz odporność na kryzysy i ryzyko straty. 

Skąd bierze się popularność parków handlowych?

Na wzrost udziału parków handlowych w rynku nieruchomości komercyjnych miało wpływ wiele istotnych czynników. Po pandemii spopularyzował się trend robienia szybkich i wygodnych zakupów w retail parkach, które w przeciwieństwie do galerii handlowych ograniczają kontakt fizyczny z innymi klientami oraz nierzadko są położone na obrzeżach dużych miast i w mniejszych miejscowościach. Parki handlowe umożliwiają zakup niezbędnych artykułów gospodarstwa domowego w jednym miejscu przy dużej oszczędności czasu. Coraz więcej osób mając do wyboru możliwość dokonania zakupów w centrum handlowym ulokowanym w sercu dużego miasta bądź retail parku położonym blisko ich miejsca zamieszkania, zazwyczaj wybiera tę drugą opcję.

Zasada Tenant-Mix kluczem do udanej inwestycji

Pojawia się zatem pytanie – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, chcąc zainwestować w parki handlowe? Istotna może okazać się m.in. lokalizacja obiektu, możliwość dostosowania go do szczególnych potrzeb konsumentów, którzy mieszkają w danym miejscu, forma wkładu finansowego, prognozowany zysk z inwestycji a także – dobór najemców, czyli zachowanie zasady tenant-mix. Dotyczy to głównie dbałości o prawidłowe proporcje branż, które wynajmują parki handlowe. Klienci retail parku chcą przede wszystkim zakupić artykuły gospodarstwa domowego, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Właśnie dlatego dużą część powierzchni parku handlowego warto przeznaczyć na wynajem dla dużych dyskontów, supermarketów lub aptek. Ponadto warto umiejscowić w parkach handlowych sklepy z branży tekstylno-obuwniczej, piekarnie, kawiarnie, sklepy zoologiczne oraz specjalistyczne punkty usługowe, takie jak poprawki krawieckie lub pralnię. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie zachowanie zasady tennant-mix decyduje o tym, czy konsumenci wybiorą ten konkretny obiekt, chcąc zrobić w nim wszystkie niezbędne zakupy.

Perspektywiczna inwestycja w parki handlowe 

Ponad połowa wszystkich trwających obecnie inwestycji w obiekty handlowe to budowa lub rozbudowa retail parków. To wyraźny sygnał, że ten rodzaj inwestycji może okazać się niezwykle opłacalny i przynieść nam duże korzyści, zwłaszcza w dobie galopującej inflacji. Lokowanie kapitału w ten segment rynku nieruchomości komercyjnych może okazać się jedną z lepszych decyzji biznesowych, jaką będziemy w stanie podjąć przez najbliższe lata. Jednakże, jeśli chcemy dobrze zaplanować taki krok, warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami komercyjnymi. Broker specjalizujący się w ofertach parków handlowych często posiada dostęp do bardzo korzystnych ofert handlowych, które trudno znaleźć samemu. Korzystając z pomocy pośrednika, możemy świetnie wykorzystać nasze zasoby, co szybko przełoży się na wymierny sukces. 


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco