Na czym polega crowdfunding nieruchomości komercyjnych?


Inwestycje w nieruchomości to jeden z bezpieczniejszych i bardziej stabilnych sposobów na wykorzystanie zgromadzonego kapitału. Niestety próg wejścia na inwestycyjny rynek nieruchomości jest wysoki, co sprawia, że jest on dla wielu osób niedostępny. Jeśli nie masz wystarczających środków, aby zainwestować w kosztowną nieruchomość, zawsze możesz skorzystać z crowdfundingu.

Na czym polega crowdfunding nieruchomości?

Crowdfunding to inwestowanie zbiorowe. Polega na tym, że wielu mniejszych inwestorów wspólnie składa się na jedną większą inwestycję, która byłaby poza finansowym zasięgiem każdego z nich z osobna. W ten sposób można finansować zakup czy budowę mieszkań lub nieruchomości komercyjnych, by następnie czerpać zyski z ich wynajmu. W tym drugim przypadku crowdfunding jest najczęściej wykorzystywany do nabycia lokali handlowych, które następnie wynajmowane są na kilka, kilkanaście lat popularnym markom, takim jak np. Żabka, Biedronka, czy Rossmann. Oczywiście zysk z wynajmu dzielony jest pomiędzy wszystkich inwestorów, proporcjonalnie do włożonego kapitału.

Dodajmy, że sama idea crowdfundingu powstała w Wielkiej Brytanii. Bardzo często wykorzystywana jest przez startupy oraz organizacje charytatywne, ponieważ pozwala na zebranie bardzo wysokich kwot na realizację projektów biznesowych i społecznych. W zasadzie za pomocą crowdfundingu można sfinansować każdy pomysł, jaki przyjdzie nam do głowy, o ile zdołamy przekonać innych, aby wpłacili pieniądze na nasz cel. I choć crowdfunding nieruchomości opiera się na nieco innych zasadach, to u ich podstaw leżą te same założenia: wspólnie możemy zainwestować w projekty, które dla każdego z osobna byłyby poza zasięgiem finansowym. Pod tym względem crowdfunding stanowi alternatywę dla pozyskiwania środków z bankowych pożyczek. 

Co można sfinansować w ramach crowdfundingu nieruchomości?

W ramach crowdfundingu inwestorzy najczęściej inwestują w:

– mieszkania na wynajem,

– grunty,

– nieruchomości komercyjne, przede wszystkim w lokale handlowe. 

Inwestycje w nieruchomości i grunty zazwyczaj mają wysoki próg wejścia, zwłaszcza jeśli inwestorowi zależy na stosunkowych wysokich zyskach. Natomiast dzięki crowdfundingowi, nawet mając do dyspozycji mniejszą kwotę, możesz zakupić lokal handlowy, który następnie będziesz wynajmował jednej z popularnych marek. A to oznacza stabilny zysk, często przez długie lata. 

Warto także dodać, że crowdfunding mieszkań na wynajem najczęściej wymaga większego zaangażowania od inwestora. Poza samym zakupem nieruchomości najczęściej trzeba dodatkowo zadbać o odpowiednie wykończenie lub wyremontowanie mieszkania, a także jego umeblowanie. Do tego dochodzi konieczność znalezienia najemców, podpisywania stosownych umów, a także rozliczania mediów i podatków. Pod tym względem inwestycja w nieruchomości komercyjne jest niejako łatwiejsza w obsłudze. 

Jakie są najważniejsze zalety crowdfundingu nieruchomości komercyjnych? 

Crowdfunding nieruchomości komercyjnych otwiera rynek nieruchomości na mniejszych inwestorów, którzy w przeciwny razie nie mieliby środków, aby sfinansować zakup lokalu handlowego. Dzięki temu możesz rozpocząć inwestowanie w nieruchomości komercyjne od mniejszych kwot. Pozwoli ci to na lepsze poznanie branży od środka, zanim postanowisz włożyć w nią większe sumy. 

Poza tym crowdfunding zwiększa twoje możliwości inwestycyjne. Dzięki niemu masz większy wybór nieruchomości komercyjnych, ponieważ nie musisz samodzielnie inwestować w każdą z nich. Jeśli dana inwestycja przekracza twój budżet, możesz spróbować sfinansować ją wraz z innymi inwestorami. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na atrakcyjną i zyskowną inwestycję. 

Dodatkowo crowdfunding to dobry sposób dywersyfikacji kapitału. Zamiast inwestować wszystkie środki w jedną nieruchomość, finansujesz zakup kilku, czerpiąc z każdej z nich niezależne zyski. Dzięki temu nawet, jeśli któraś z inwestycji nie będzie aż tak opłacalna, jak zakładałeś, będziesz w stanie zrekompensować sobie to zyskami z innych nieruchomości. 

Ponadto inwestycje w nieruchomości komercyjne pozwalają na stabilny zysk przez wiele lat. Lokale handlowe wynajmowane są zazwyczaj z góry na okres od 5 do nawet 15 lat, co bywa rzadkością w przypadku innego rodzaju nieruchomości. Poza tym w umowach takiego najmu wysokość czynszu indeksowana jest o inflację. Dzięki temu twoje zyski są zabezpieczone przed spadkiem rentowności bez względu na to, co w ciągu kolejnych lat będzie działo się w gospodarce. 

Warto także dodać, że crowdfunding nieruchomości komercyjnych sprawdzi się w przypadku osób, które na co dzień nie mają czasu, aby zajmować się daną nieruchomością. W przypadku lokali komercyjnych nie musisz przejmować się remontami, podpisywaniem umów czy egzekwowaniem należności. 

Jak rozpocząć inwestowanie w ramach crowdfundingu nieruchomości komercyjnych? 

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne poprzez crowdfunding najczęściej odbywa się za pośrednictwem platform, które łączą ze sobą indywidualnych inwestorów z firmami deweloperskimi, szukającymi finansowania konkretnych inwestycji. Do realizacji takiej inwestycji powoływana jest spółka celowa, w której jako jeden z inwestorów będziesz miał część udziałów. Gdy inwestycja dojdzie do skutku, zaczniesz otrzymywać zyski w formie dywidendy. 

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne wymaga dużych nakładów finansowych. Jednocześnie nikt nie powiedział, że muszą one pochodzić od jednego inwestora. Jeśli masz do dyspozycji mniejszą kwotę, nie musisz rezygnować z zyskownych i stabilnych inwestycji w lokale handlowe. Wystarczy, że sfinansujesz je wraz z innymi inwestorami w ramach crowdfundingu nieruchomości komercyjnych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w nieruchomości handlowe? Skontaktuj się z nami i wspólnie ułóżmy twój najlepszy plan inwestycyjny.  


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco