Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce – w co inwestować w 2023 roku?


Niespełna 3 lata temu inwestorzy zastanawiali się, czy warto lokować pieniądze w nieruchomości. Dziś pytają o to, w jakie nieruchomości najbardziej opłaca się inwestować w 2023 roku. Sprawdź, jak obecnie wygląda rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce. 

Rynek nieruchomości komercyjnych — stan po pandemii i wybuchu wojny

Gdy wybuchła pandemia, a zaraz po niej wojna w Ukrainie, cały świat wstrzymał oddech. Dotyczyło to także inwestorów, którzy woleli zaczekać na dalszy rozwój sytuacji. Dziś 3 lata po pierwszych lockdownach i 1 rok po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, wiemy już, że polski rynek nieruchomości komercyjnych ma się dobrze. I znów stanowi łakomy kąsek dla poważnych inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jednak w co dokładnie warto dziś inwestować? Na tapet weźmy: 

– powierzchnie magazynowe,

– powierzchnie biurowe, 

– lokale handlowe. 

Czy warto inwestować w powierzchnie magazynowe w 2023 roku?

Do wzrostu opłacalności inwestycji w powierzchnie magazynowe przyczynił się rozwój e-commerce. Im częściej konsumenci kupują online, tym więcej sklepów internetowych powstaje. A te z kolei potrzebują powierzchni magazynowych do bezpiecznego i stosunkowo niedrogiego przechowywania sprzedawanego asortymentu. 

Z drugiej strony rozwój tego sektora został spowolniony przez przerwane łańcuchy dostaw, wzrost kosztów budowy oraz problemy z dostępnością finansowania. W praktyce oznacza to, że inwestorzy są zainteresowani inwestycjami w ten sektor, ale to sam rynek ogranicza ich apetyty. 

Czy warto inwestować w powierzchnie biurowe w 2023 roku?

Na czas pandemii wiele firm umożliwiło swoim pracownikom pracę zdalną lub w modelu hybrydowym, co spowodowało spadek zainteresowania inwestycjami w powierzchnie biurowe. Również i dziś wielu pracowników nie chce wracać do firmowego biura. Jednak paradoksalnie nie oznacza to wcale, że chcą cały czas pracować z domu. Stąd popularność inteligentnych przestrzeni biurowych, takich jak co-working czy hot-desk. 

Co istotne, szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się regionalne powierzchnie biurowe, które są niejednokrotnie tańsze w eksploatacji w porównaniu z biurowcami w największych miastach.  

Czy warto inwestować w lokale handlowe w 2023 roku?

Wysoką odpornością na pandemiczny kryzys wykazały lokale handlowe, zwłaszcza te zlokalizowane w parkach handlowych i obiektach typu conveniece. Na stabilny i stosunkowo wysoki zwrot mogą liczyć inwestorzy, którzy nawiążą współpracę z najemcami sieciowymi. A jako że są oni skorzy do podpisywania umów długoterminowych, to inwestycje w tego typu nieruchomości komercyjne cieszą się dużą popularnością. 

Co ważne, w ostatnich latach to właśnie parki handlowe osiągają lepsze wyniki niż inne formaty handlowe, choć ich właściciele mierzą się z tymi samymi wyzwaniami. Jednak biorąc pod uwagę czynsze, stopę kapitalizacji, współczynnik wakatów, wartość kapitałową czy odpowiedzialność obiektów, to ostatecznie właśnie parki handlowe wydają się najlepiej radzić z takimi problemami, jak: przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością pracowników, rosnąca inflacja, rosnące koszty operacyjne, zmienne koszty budowy, czy rosnące minimalne wynagrodzenie. 

To wszystko przekłada się na wzrost atrakcyjności inwestycji w parki handlowe, który był widoczny już w 2022 rok. I wszystko wskazuje na to, że ten trend się w dalszym ciągu utrzyma. 

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Rosnąca inflacja sprawia, że trzymanie większych oszczędności na czarną godzinę po prostu się nie opłaca. Oznacza to, że osoby, dysponujące większymi kwotami nie pytają, czy inwestować, tylko w co. A jedną z odpowiedzi są nieruchomości komercyjne. Dlaczego?

Po pierwsze inwestycja w nieruchomości komercyjne to sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jeśli tylko masz taką możliwość, możesz zainwestować swoje środki w kilka różnych nieruchomości komercyjnych i z każdej z nich czerpać zyski. 

Po drugie, inwestycja w takie nieruchomości jak parki inwestycyjne pozwala na regularne i stabilne zyski w perspektywie 5-10 lat. 

Po trzecie, jako inwestor nie musisz osobiście zajmować się zarządzaniem danym obiektem i poszukiwaniem najemców. 

Po czwarte zawsze możesz sprzedać swoje udziały w danej nieruchomości. Jeśli nagle okaże się, że potrzebujesz większej gotówki, wystarczy, że znajdziesz nabywcę, który odkupi twoją część nieruchomości. 

 

Jak sfinansować inwestycję w nieruchomości komercyjne?

Nie da się ukryć, że inwestycja w park handlowy bądź inną nieruchomość komercyjną wymaga dużych nakładów finansowych. Tylko skąd je pozyskać? 

Jedną z najpopularniejszych form finansowania nieruchomości komercyjnych jest bankowy kredyt inwestycyjny.  

Jednak ostatnimi czasy inwestorzy coraz częściej decydują się na leasing nieruchomości komercyjnej. W takim przypadku inwestor, czyli leasingobiorca uzyskuje od leasingodawcy pełne prawa do korzystania z przedmiotu leasingu, czyli w tym przypadku nieruchomości. 

Jeszcze innym sposobem inwestowania w nieruchomości komercyjne są fundusze inwestycyjne czy crowdfunding nieruchomości. 

W ubiegłym roku rynek nieruchomości komercyjnych dał inwestorom zielone światło. Możliwości inwestycyjne są ogromne, pozostaje zatem kwestia wyboru odpowiedniego obiekty. Jeśli zależy ci na stabilnych, długoterminowych zyskach, zastanów się nad zainwestowaniem w park handlowy. Skontaktuj się z nami, a pomożemy ci znaleźć najlepszy obiekt pod atrakcyjną finansowo inwestycję.


Podobne aktualności


Zapisz się do newslettera
aby być na bieżąco